CLOSE
clickclickKliknij i Zamów Bezpłatną Wycenę

Jak identyfikować spamowe linki i jak się ich pozbywać

spam

Jeśli w ciągu ostatnich kilku lat zajmowałeś się linkowaniem do swojej strony internetowej – samodzielnie lub z pomocą agencji SEO – nieraz zapewne obawiałeś się nałożenia kar za niechciane, spamerskie linki. Przed 2012 rokiem optymalizacja strony polegała na pozyskiwaniu mnóstwa odnośników bez względu na ich jakość, ale to uległo zmianie wraz z aktualizacją algorytmu Google. Przyjaźnie brzmiący „Pingwin” z dokładnością, której nie powstydziłby się najlepszy audyt SEO sprawdzi, czy Twoja sieć linków jest budowana naturalnie, czy tylko z chęci podniesienia pozycji w wynikach wyszukiwania. Jak uchronić się przed karą od Google? W porę rozpoznać i zlikwidować prowadzące do witryny linki spamowe.

Co to są linki spamowe? Kilka ważnych faktów na temat SPAM-u

SPAM istnieje od początku działania Internetu, w myśl zasady: każda aktywność, oprócz korzyści, generuje również śmieci. I tak samo jak one, SPAM zabiera przestrzeń, czas i schludny wygląd sieci, a także bywa utrapieniem dla tych, którzy podjęli trud, jakim jest pozycjonowanie stron firmowych. Czym jednak dokładnie są linki spamowe? Zwykle pojawiają się w postaci komentarzy do postów na blogu, odpowiedzi na wątki na forum i w podobnych miejscach. Zawsze zawierają link zwrotny do strony spamera, a celem jego umieszczenia jest po prostu zarobek lub szybka optymalizacja SEO. Zazwyczaj taki komentarz nie wnosi nic konstruktywnego do toczącej się dyskusji, a jedyną treścią wypowiedzi jest odnośnik. Innym, znacznie bardziej istotnym i groźnym zjawiskiem, są spamowe linki prowadzące do Twojej strony z innych witryn. Takie odnośniki znajdują się zwłaszcza na stronach o wątpliwej reputacji czy zagranicznych forach dyskusyjnych. Tego typu linkowanie stron pochłania zasoby danej witryny, szkodzi jej wiarygodności i źle wpływa na linkbuilding strony, na której się znajduje. Jeśli masz podejrzenia, że w Twojej witrynie znajduje się SPAM, zgłoś się do nas. Specjaliści z agencji Inpozycjonowanie pomogą Ci sobie z nim poradzić.

Jak linki spamowe mogą szkodzić rankingom SEO. Jakie linki usuwać?

Niezależnie od tego, w jaki sposób znalazły się u Ciebie spamowe linki, ważne jest, aby zidentyfikować, skąd one pochodzą. Nie musisz obawiać się o to, że optymalizacja SEO Twojej strony ucierpi w wyniku ich posiadania. W najnowszej aktualizacji algorytmu Pingwin Google ogłosiło, że będzie dewaluować linki spamowe, a nie karać witryny za ich posiadanie. Niestety, w niektórych przypadkach, gdy w witrynie znajduje się zbyt wiele linków zwrotnych niskiej jakości, wyszukiwarka po prostu dewaluuje wszystkie odnośniki. W ten sposób ucierpi zarówno linkowanie wewnętrzne, jak i zewnętrzne, a pozycja strony w wynikach wyszukiwania może znacznie spaść.

Dlaczego ważne jest usunięcie toksycznych linków

Przede wszystkim dlatego, że mają negatywny wpływ na pozycjonowanie SEO Twojej witryny. Nieprzemyślany linkbuilding może przynieść wiele strat. Jeśli Google uzna, że zezwalasz, promujesz, generujesz lub w jakikolwiek inny sposób angażujesz się w działania oparte na spamie, może po prostu usunąć Twoją witrynę z indeksu wyszukiwarki. Trwająca latami optymalizacja strony i mnóstwo pracy w nią włożone w ciągu sekundy mogą pójść na marne.

stop spam

Jak stwierdzić, czy link ma negatywny wpływ i co może zrobić zespół SEO

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy Twoja witryna zawiera linki spamowe, czyli tak zwane toksyczne linki zwrotne. Oto cztery z nich:

Otrzymujesz ostrzeżenie od Google

Jeśli nie masz świadomości istnienia toksycznych linków zwrotnych, możesz się o nich dowiedzieć dopiero po otrzymaniu ostrzeżenia od Google. Mogły zostać utworzone przez spamera lub na skutek wątpliwych etycznie działań firmy SEO, którą zatrudniłeś w przeszłości.

Zauważasz nagły spadek ruchu na stronie

Od początku swojego działania, czyli od maja 2013 roku, algorytm Pingwin nieustannie tropi toksyczne linki zwrotne. Gdy ruch organiczny w Twojej witrynie nagle spada, przyczyną może być właśnie nieprzemyślany, spamowy linkbuilding karany przez Google.

Stworzone samodzielnie

Zdarza się, że sami tworzymy toksyczne linki – poprzez niewłaściwe pozycjonowanie strony internetowej. Jeżeli podejmowałeś podejrzane działania w sieci, na przykład płacenie za linki lub umieszczanie SPAM-u na stronie, to ich efekty pozostają w witrynie na długo, obniżając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Systematycznie sprawdzasz listę swoich linków zwrotnych

Ostatnim sposobem jest pobranie listy linków prowadzących do strony, by upewnić się, że nie ma wśród nich podejrzanych łączy. Jeżeli w krótkim czasie otrzymujemy dużą ilość linków które prowadzą z innych części świata może to świadczyć że coś jest narzeczy. Jeśli ich nie ma – doskonale, ale jeżeli jakieś odszukasz, warto zdecydować się na ich usunięcie i podbudowanie pozycji witryny poprzez pozycjonowanie SEO i współpracę z dobrą agencją.

toxic seo

Jak ustalić, które linki zwrotne są toksyczne?

Przypatrz się każdemu z odnośników, aby przekonać się, skąd one pochodzą. Spokojnie możesz zachować linki, które kierują do Ciebie z witryn o wysokiej jakości, a pozbyć się za to tych ze stron niskiej jakości lub ze spamem. Dobrym ruchem jest sprawdzenie, czy odnośniki pochodzą z jednego z poniższych rodzajów witryn. Najprawdopodobniej są to linki toksyczne i należy je usunąć.

 • Nieistotne dla użytkowników oraz wyszukiwarki witryny niskiej jakości.
 • Strony posiadające ostrzeżenia o wirusach lub złośliwym oprogramowaniu
 • Strony ze SPAM-em, treści dla dorosłych, witryny na temat pożyczek lub hazardu
 • Witryny, które nie są indeksowane przez Google
 • Witryny, które nie mają Domain Authority, czyli wypracowanego poprzez pozycjonowanie potencjału
 • Strony nowe, na osadzone na „świeżych” domenach
 • Witryny o niewielkim ruchu
 • Strony z bardzo dużą liczbą linków zewnętrznych, tworzone dla sztucznego generowania profilu linków tak zwane farmy

Jak pozbyć się niechcianych linków prowadzących do strony?

Warto wiedzieć, jak znaleźć linki spamowe, zanim podejmiesz jakiekolwiek działania. Nawet jeśli aktualizacje wyszukiwarki nie miały wpływu na Twoją witrynę i jej pozycjonowanie SEO, dobrze jest sprawdzić każdy link zwrotny, aby dokładnie wiedzieć, jakie strony „zapraszają” do Ciebie użytkowników.

Zażądać usunięcia linku

Jednym z często stosowanych sposobów ręcznego usuwania spamowego linku prowadzącego do Twojej witryny jest żądanie jego usunięcia. W tym celu trzeba znaleźć dane kontaktowe webmastera i poprosić go o skasowanie linku znajdującego się na stronie. Podczas tworzenia wiadomości podejdź do tematu delikatnie – lepiej prosić, niż żądać. Jeżeli link znajduje się w komentarzu dodanym przez kogoś innego, pamiętaj o zaznaczeniu tego faktu w zgłoszeniu.

Skorzystać z narzędzia Disavow

Dzięki temu narzędziu możesz zrzec się niechcianych linków prowadzących do Twojej witryny. Jeżeli na stronie znajdują się spamerskie lub pochodzące z systemu wymiany linków odnośniki, zgłoś ten fakt do Google. Wystarczy przygotować plik tekstowy z listą linków źle wpływających na pozycjonowanie SEO witryny. Następnie wprowadzić utworzony plik do narzędzia Disavow ( https://www.google.com/webmasters/tools/disavow-links-main ) i poczekać na przetworzenie informacji przez Google.

Stworzyć pustą stronę

Wielu administratorów witryn internetowych po prostu programuje stronę, do której prowadzi link, tak, by pojawiał się na niej błąd 404. Zasadniczo oznacza to pozbycie się problemu, gdyż Google nie bierze pod uwagę strony z przekierowaniem 404. Nikt jednak nie chce spotykać takich stron podczas internetowych poszukiwań, dlatego możesz zanotować mniejszy ruch w witrynie. Ponadto, jeśli problematyczny link prowadzi do strony głównej lub podstrony, jaką chcesz umieścić wysoko w wyszukiwarce, lepiej nie osadzać tam błędu 404.

Utworzyć nową stronę internetową

Ostatecznym sposobem na pozbycie się linków spamowych jest założenie innej strony. Jeśli Twoja witryna jest stosunkowo nowa i nie zdążyłeś w nią dużo zainwestować, możesz pozbyć się bieżącej domeny i stworzyć zupełnie inną stronę. Spowoduje to usunięcie wszystkich dostępnych w poprzedniej witrynie odnośników spamowych.

Powstrzymać się od działań

Niektórzy właściciele stron po prostu rozkładają ręce i nie robią nic, aby pozbyć się niechcianych linków prowadzących do witryny. Jeżeli jednak znalazłeś podejrzane odnośniki na swojej stronie, a nawet otrzymałeś ostrzeżenie od Google, oznacza to, że niektóre z nich zostały wykryte. Gdy nie podejmiesz żadnych kroków, Twoja pozycja w rankingu i ruch w witrynie znacznie spadną. Linki spamowe powodują bowiem, że wyszukiwarka odczytuje Twoją stronę w sposób negatywny. Ich usunięcie jest konieczne, by pozycjonowanie strony przebiegło pomyślnie.

agencja seo

Zgłosić się do profesjonalistów !!! 

Dobrym ruchem jest również powierzenie tej kwestii specjalistom. W agencji Inpozycjonowanie proponujemy najpierw profesjonalny audyt SEO, dzięki któremu przeanalizujemy kod i bazę danych Twojej witryny. Na samym początku warto wykonać kopię zapasową plików i całej zawartości strony. Łącza do spamu są często wstawiane do nagłówków, stopek lub funkcji motywu, zazwyczaj jako zwykłe linki hipertekstowe. Często mogą być ukryte dzięki technologii JavaScript, ale zazwyczaj są to po prostu odnośniki w formie tekstowej. Od razu dostrzeżemy, które linki źle wpływają na pozycjonowanie stron www i usuniemy je. Jeśli chodzi o bazę danych, eliminowanie łączy spamowych z niej może być nieco bardziej czasochłonne. Często linki spamu są wstawiane przez skrypt, który nieustannie je zmienia. Jeśli w Twojej witrynie znajduje się tego typu link, w rezultacie uzyskasz tysiące spamowych odnośników. Nietrudno się domyślić, że w takim przypadku skuteczne pozycjonowanie strony internetowej jest zagrożone. Jak można usunąć te linki? Dobrym sposobem jest ich edycja:

 • w systemie zarządzania treścią (np. poprzez edycję postów WordPress)
 • za pomocą narzędzia bazy danych, takiego jak PhpMyAdmin, które pozwala na edycję więcej niż jednej strony / posta na raz.
 • pobierając lokalnie plik tekstowy i przesyłając oczyszczone posty do bazy danych za pomocą narzędzia do zarządzania SQL.

Usuwanie problematycznych linków może być czasochłonne. Wspomniane wcześniej narzędzie Google do usuwania linków pozwala webmasterom zasygnalizować, że nie chcą, aby pewne linki zwrotne były brane pod uwagę przy ocenie witryny. Jest to jednak tylko prośba, którą Google może zignorować. Z narzędzia do zrzekania się spamerskich linków należy korzystać tylko w wyjątkowych okolicznościach. Samo Google odradza jego nadużywanie, gdyż istnieje ryzyko odrzucenia niewłaściwych linków. Jeśli wykryjesz jakiekolwiek linki zwrotne niskiej jakości do Twojej witryny, Twoim pierwszym działaniem powinno być skontaktowanie się z administratorami tych stron i prośba o usunięcie linków. Chcesz uzyskać więcej informacji na temat identyfikowania linków, które mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie Twojej witryny? Najlepszym wyjściem będzie poproszenie o pomoc specjalistów. Skontaktuj się z agencją SEO Inpozycjonowanie. Z chęcią pomożemy Ci pozbyć się podejrzanych domen i spamerskich linków prowadzących do Twojej strony.

 

EDIT: Niechcący wpis został opublikowany z automatu bez właściwego contentu. Przepraszamy i naprawiamy :))

1 Komentarz
 • Zgred
  15 listopada 2019

  A już myślałem, że będzie jakieś fajne mięsko 🙁

  Odpowiedz
Zostaw komentarz